Podziękowania dla rodziców to niesamowity moment podczas wesela lub przygotowań ślubnych. Zachęcamy Was do tego, żebyście poszukali własnej formuły i wykorzystali ten obyczaj do stworzenia wyjątkowego spotkania z rodzicami. Przygotowaliśmy dla Was kilka pytań. Po ich analizie będzie Wam łatwiej podjąć decyzję, która formuła będzie bardziej pasowała do Was.
Podziękowania dla rodziców – co to jest?
Podziękowania dla rodziców to znany od lat obyczaj, gdy między młodą parą, która właśnie zakłada nową rodzinę, a rodzicami, którzy przygotowali młodych do tej roli następuje symboliczne pożegnanie dotychczasowego życiowego etapu. Młodzi chcą podkreślić przy świadkach wyjątkowość tej chwili, wręczają rodzicom prezenty, dziękują, tańczą wspólnie taniec, oglądają zdjęcia z dzieciństwa. Są to wzruszające, pełne emocji chwile.
Podziękowania dla rodziców – czym nie są?
Wśród obyczajów weselnych łatwo jednak o spłaszczenie niektórych symboli. Dlatego warto mieć świadomość, czym podziękowania dla rodziców nie są.
Nie są definitywnym pożegnaniem, ale symbolicznym przejściem w nową rzeczywistość, podkreśleniem nowego etapu, który zaczyna się z Waszym życiu.
Nie są także przymusem. Jeśli z różnych przyczyn nie czujecie się dobrze w tej symbolice, odpuśćcie. Warto być autentycznym i szczerym i nie robić czegoś tylko dlatego, że jest taka konwencja i robią tak inni.
Moment podziękowań nie obliguje Was do znalezienia adekwatnego prezentu, który byłby odzwierciedleniem całego wychowania i zaangażowania rodziców, jakiego doświadczyliście. Jest to moment symboliczny i warto w prezentach postawić na ich znaczenie oraz ponadczasowość, a nie na aspekt materialny.
Kiedy najlepiej zorganizować podziękowania dla rodziców?
Jeśli jesteście w trakcie organizacji ślubu i wesela, to zapewne macie już niezłą orientację w różnych możliwościach, obyczajach i trendach. Świadomość sprawia, że macie ogromny wybór. Kluczem do podjęcia decyzji, na jaką formułę zdecydujecie się powinno być dopasowanie jej do Was. Wyobraźcie sobie, jakie emocje będą Wam towarzyszyć, jak będziecie czuli się przed ślubem lub podczas wesela, pośrodku sali. Zastanówcie się, co chcielibyście powiedzieć, jaką muzykę skojarzyć z tymi chwilami. Jeśli już wiecie, jak będziecie się czuć, pora wyobrazić sobie ten moment w różnych okolicznościach:
Podziękowania dla rodziców w domu
To wariant dobry dla tych, którzy nie lubią dzielić się emocjami przy świadkach. Wolą domowe zacisze i wzruszającą atmosferę. Minusem jest jednak to, że przed ślubem możecie odczuwać napięcie, a moment podziękowań bywa dość emocjonalny, wiąże się czasem ze łzami i ogromnym wzruszeniem, co nie sprzyja wyciszeniu przed godziną 0.00.
Podziękowania dla rodziców na sali
Ta formuła umożliwia zastosowanie dodatkowych atrakcji, jak taniec ze świecami, puszczanie iskierek miłości zadedykowanych rodzicom, pokaz fajerwerków, puszczenie filmu z archiwalnych ujęć czy występ artystyczny pary młodej.
Jeśli chcecie także podziękować dziadkom, chrzestnym, to na sali będzie ku temu dobra okazja. Możecie zorganizować ten moment na różne sposoby – wzruszająco, śmiesznie i poprosić DJ-a o odpowiednią oprawę muzyczną.
Podziękowania dla rodziców tydzień wcześniej
To formuła najmniej popularna, a bardzo ciekawa. Możecie zorganizować na spokojnie klimatyczny wieczór, w którym będzie czas zarówno na ciepłe słowa z obu stron, wspomnienia, oglądanie albumów ze zdjęciami, zatrzymanie się nad symboliką tych chwil oraz podzieleniem się emocjami związanymi z czekającym Was ślubem. Nie będziecie obawiać się łez wzruszenia, które zmyją makijaż. Nikt Was nie będzie poganiał ani rozpraszał. Będziecie mieć okazję, by wspólnie się nastroić, a Wasze przesłanie będzie miało szansę wybrzmieć i pozostawić trwałą refleksję. Unikniecie też stresu związanego z przemawianiem do mikrofonu.
Możecie także połączyć dwie formy, np. wcześniejsze spotkanie we własnym gronie z dokończeniem na weselu w nieco luźniejszej czy zabawnej formule.
Jak podziękować rodzicom?
Tu nas kusiło, żeby podać Wam przykładowe teksty czy podsunąć cytaty, ale jednak uważamy, że słowa prosto z serca będą bardziej adekwatne. Gotowe formuły mogą niepotrzebnie wprowadzić sztuczną atmosferę.
Jaki prezent dla rodziców na podziękowania?
Fotoksięga z kompozycjami wykonanymi z wymieszanych zdjęć z dzieciństwa jest symbolem łączących się dwóch rodzin i stanowi trwałą pamiątkę, do której możecie wracać po latach. Portrety, obrazy i personalizowane rękodzieła zamówione na indywidualne zlecenie też należą do trwałych upominków. Voucher na wspólną sesję zdjęciową może być okazją do okazania sobie uwagi, wspólnej wycieczki i tym samym do przeżycia razem, w dłuższym czasie tych wydarzeń.
Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie pomysły przyjdą Wam do głowy. Napiszcie do nas, a my chętnie przekażemy Wasze inspiracje innym.